Straż honorowa NSPJ

Na świecie "frakcja" została założona przez Straż Honorową 13 marca 1863 r. założone jako Bractwo na prawie diecezjalnym. Następnie stało się Arcybractwem N.S.P.J - na mocy papieskiej Breve 26.11.1879 r. założone przez Marię ala Cock - od Najświętszego Serca. Definitywnie zatwierdzone Stowarzyszenie jako Godzina Obecności przy Sercu Jezusa 24.3.1970 r. życząc, by stowarzyszenie przyniosło wiele wzorców duchownych. W naszym kościele Arcybractwo N.S.P.J - zostało założone 26 lutego 1991 roku.

 


 

Nasze arcybractwo liczyło: 36 osób:

 

 • 7 zmarło
 • 6 przeszło do innego kościoła
 • + 11 przyjęto
 • Obecnie: 28 osób czynnych.
 • Wiek: 46 - 81 lat.

 


 

Nasze arcybractwo jest Stowarzyszeniem Modlitewno - Kontemplacyjnym. Ufundowaliśmy własny sztandar i zegar, który jest zawieszony w Sanktuarium w pobliżu ołtarza Miłosierdzia Bożego.

 

 1. Czuwamy w każdy I piątek m-ca przed Najświętszym Sakramentem
 2. Uczestniczymy ze sztandarem w każdej procesji odpustowej; Uczestniczymy 13-ego maja we wspomnienie M.B Fatimskiej
 3. Uczestniczymy w ogólnokrajowych zjazdach w Częstochowie
 4. Uczestniczymy ze sztandarem w zjazdach sąsiedzkich
 5. Uczestniczymy w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę
 6. Organizujemy Pielgrzymki autokarowe: do M.B. Bożej- Krakowskiej, Lubicz, Zakopane
 7. Uczestniczymy w zagranicznych pielgrzymkach: Austria - M.B. Śnieżna, Rzym - Watykan, Medjugorie
 8. Szczególną uwagę zwracamy przy opracowywaniu planu czuwania w I piątek m-ca aktualnie pierwsze modlitwy za kapłanów, chorych i zmarłych.
 9. Przyjmujemy prośby indywidualne od parafian i uzyskujemy podziękowania.
 10. Pocieszamy i wspomagamy odwiedzające siostry, a także dbamy i przypominamy o spowiedzi I czwartkowej i I piątkowej.
 11. Głównym świętem stowarzyszenia jest uroczystość liturgiczna Najświętszego Serca Pana Jezusa. Świętami drugorzędnymi są: 19 marca św. Józefa, 24 marca św. F. Salezego , 22 lipca św. M. Magdaleny, 15 września M.B. Bolesnej, 4 październik św. Franciszka z Asyżu
 12. W Wielki Czwartek - uczestniczymy we mszy św. Adorujemy ustanowienie Najświętszego Sakramentu i Sakramentu Kapłaństwa.
 13. W Wielki Piątek o godzinie 16.00 w chwili, kiedy przypuszczalnie nastąpiło przebicie włócznią Najświętszego Serca gromadzimy się w duchu u stóp Krzyża, aby Ojcu Niebieskiemu ofiarować w intencji Kościoła Krew i Wodę, które wypłynęły z ran Serca Jezusa.
 14. W Wielką Sobotę od 6.00 do 7.00 adorujemy przy grobie Pana Jezusa, modląc się i wypraszając łaski dla parafian i sióstr arcybractwa.
 15. W pierwszą niedzielę po Zmartwychwstaniu czynnie uczestniczymy we Mszy św. i adoracji Miłosierdzia Bożego.
 16. Ze sztandarem i pożegnalną mową żegnamy zmarłe siostry odmawiając Koronkę do Miłosierdzia Bożego modląc się o wieczny odpoczynek.
 17. Wykonujemy polecenia naszego dyrektora arcybractwa.
 18. 26 lutego 2006r. minęła 15 rocznica założenia w naszej parafii Arcybractwa Najświętszego Serca Pana Jezusa. Uroczystości główne odbędą się w maju 2006 roku. Od dnia 12.XII.1992 r. posługę zelatorki Arcybractwa Straży Honorowej NSPJ w parafii NMP Fatimskiej pełni p. Władysława Banik.
Zapamiętaj mnie (90 dni)
 • Zasady przetwarzania danych

  Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

  Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Parafia Rzymskokatolicka Matki Bożej Fatimskiej, siedziba: Sosnowiec-Zagórze, ks. F. Blachnickiego 9.